Sobota, 11 Červen 2011 09:20

Letní shakespearovské slavnostiNa divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti, který se uskuteční od 23. června do 4. září, jsme vás již nedávno zvali. Tento rok je připraveno osm Shakespearových inscenací a odehráno bude 139 představení. Pojďme si nyní podrobně přiblížit program letošního ročníku včetně jeho hlavní novinky, hry Zkrocení zlé ženy.

Komedii Zkrocení zlé ženy psal William Shakespeare v letech 1589-1592. „A třebaže patří k nejranějším Shakespearovým komediím, překvapí jemností, složitostí a vyzrálostí divadelní struktury,“ říká překladatel Martin Hilský. V rámci festivalu však nepůjde o premiéru. Poprvé se objevila v roce 1995, o pět let později se zde hrála dokonce dvojjazyčně jako slovensko-české představení. Nyní se hry ujal režisér Daniel Špinar s dramaturgyní Janou Sloukovou.

Letní shakespearovské slavnosti„Zkrocení zlé ženy je úžasně vtipnou studií na téma namlouvacích rituálů lidských samečků a samiček,“ říká Daniel Špinar. Podle něj v sobě hra skrývá i velké pravdy: „Například, že pokud chce muž zkrotit ženu, podaří se mu to pouze tehdy, přeje-li si to sama žena. (…) Shakespearovu komedii s mírně nekorektním názvem Zkrocení zlé ženy tak vnímám především jako hru o ženském zrození,“ dodává režisér. Dále diváky láká na večer plný zábavy, kde se snoubí klasická činohra s groteskou, trochou povídání s diváky a spoustou hudby.

Herečka Tatiana Vilhelmová o své roli Kateřiny říká: „Ona je pro mě ženou svobody a nespoutanosti. Okolí ji vidí jako nezkrotnou, ale to jen proto, že si neví rady s její bezbřehostí. Ona hledá život! Vše, co roste a voní,“ uvádí herečka, která se slavností účastnila již v roce 2000 jako Miranda v Shakespearově Bouři. Její herecký partner Roman Zach, jenž se představí v roli Petruchia, se na festivalu již také objevil. V roce 2001 si zahrál v komedii Marná lásky snaha.

Letní shakespearovské slavnosti„Setkání s Petruchiem je pro Kateřinu probuzením její ženskosti. Žena v ní totiž v Petruchiovi konečně získá partnera, s nímž si rozumí. Ani jeden ale nechce tomu druhému ustoupit, neustále se provokují, šprajcují a zkoušejí, kam až můžou zajít. Tohle jiskření jim ale neubírá na vzájemné lásce. V obou je velký oheň a z toho může být jen jeden velký požár!“ dodává Tatiana Vilhelmová.

V dalších rolích se objeví například držitelka Ceny Thálie Lucie Štěpánková, populární herec a hudebník Vojtěch Dyk, Oldřich Vízner, David Novotný a další. O hudební doprovod se postaral Jan P. Muchow. Premiéra Zkrocení zlé ženy bude 29. června v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Pražskou premiéru bude mít letos též slovensko-česká komedie Oko za oko – niečo za niečo. Frašku o tom, jak co nejlépe řídit stát, režíroval Michal Vajdička a v hlavních rolích uvidíte Ivanu Jirešovou, Richarda Stankeho a Martina Trnavského. Na programu festivalu ovšem zůstávají i úspěšné inscenace z minulých ročníků: historická hra Jindřich IV., komedie Veselé paničky windsorské, opakovat se bude také slavný příběh Romeo a Julie či drama Antonius a Kleopatra.

Letní shakespearovské slavnostiSvou premiéru bude mít na Letních shakespearovských slavnostech i tzv. Shakespearův dětský den. Proběhne v pondělí 27. a v úterý 28. června na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Zábavné odpoledne nabídne malým návštěvníkům interaktivní naučnou cestu po stopách shakespearovského herce. „Na děti budou v Purkrabství čekat zastávky a dílny s různými zábavnými úkoly, díky nimž se dozvědí různé zajímavosti o Shakespearovi a jeho době – třeba co je to komedie a co tragédie, proč se dříve psalo ve verších, jaké kostýmy, masky a líčení herci v 17. století používali i jaké nejznámější hry William Shakespeare vytvořil,“ říká hlavní postava projektu Apolena Novotná.

Letní shakespearovské slavnosti, které se konají v Praze, Brně, Ostravě a na Slovensku, jsou příslibem kvalitního divadelního umění během prázdnin. Pokud si je nechcete nechat ujít, pořiďte si vstupenky co nejdříve, a to na www.ticketportal.cz. Více informací o letošním programu naleznete na www.shakespeare.cz.


Text: Eva Vergosová
Foto: Letní shakespearovské slavnosti

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Cyrano dostal na Vinohradech kabát s perlami
Co chystají letošní Shakespearovské slavnosti?
JINDŘICH IV. - Renesanční Shakespeare v moderním kabátě
Antonius a Kleopatra se milují s nadšením i napětím

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.