Čtvrtek, 28 Leden 2010 18:44

New Yorku, miluji těPovídkový film "New Yorku, miluji Tě!" je souborem dvanácti krátkých snímků o lásce, životě a lidech v proslulé metropoli USA. A také samozřejmě určitá chlouba významných míst tohoto města. Díky kvalitnímu zpracování, pestrosti příběhů a dobrému hereckému obsazení se může směle zařadit po bok svého předchůdce "Paříži, miluji Tě!".


Romantika v městě nad Seinou vzbudila po celém světě příjemné ohlasy a série snímků v produkci Emmanuela Benbihyho nyní pokračuje v New Yorku. Na letošní rok se chystají zastávky v Riu a Šanghaji, příští rok pak v Jeruzalémě a Mumbaji. Nutno dodat, že Praha by rozhodně do této chystané mozaiky vhodně zapadla.

 

New Yorku, miluji těZatímco Paříž sama o sobě vybízí k milostnému pojetí povídek, a smysl celého cyklu je zachycovat příběhy v městech lásky, pak je New York pro toto zachycení netypický. Některé krátké snímky se zabývají poněkud jinými (hrubějšími), někdy až nečekanými odvětvími lásky. Například příklad, v němž hraje Olivia Thirlby postiženou dívku na vozíčku. S ní jde jeden chlapec na ples a stará se o ní. Ona pak ale normálně vstane a odejde domů. Prostě si jen zkoušela roli. Nebo když Maggie Q jako prostitutka obalamutí chlapce, který ji chtěl svést a nakonec byl dost nemile překvapen, že to rozhodně nebude dívka jen pro něj. Tento minipříběh se odehrál při tom, kdy oba kouří, což je propojovací motiv jednotlivých epizod. Tolik kouřících lidí v jednom filmu jen tak neuvidíte.


Na druhou stranu se rozhodně nešetří ani romantikou. Orlando Bloom si zahrál skladatele, pro něhož je jedna ze zakázek velmi náročná, ovšem na pomoc mu přispěchá milá Christina Ricci. Ta mu dokáže dodat opět sílu i díky dílu Dostojevského. Na každý snímek měli tvůrci dva dny a další týden trávili ve střižně, všichni ve stejné budově. Někdy tedy docházelo k velmi zvláštním setkáním. Například režisér Fatih Akin pracoval vedle svého oblíbeného kolegy Allena Hughese. Jednou z podmínek je také zařazení příběhů do různých čtvrtí města, čímž se ukazuje setkávání různých kultur a světů, ale nepřímo se také ukazují některé známé památky a krásy města (Central Park, Socha svobody, Harlem). Právě Akin se vydal do čínské čtvrti, kde se malíř (Ugur Yucel) zamiloval do jedné mladé čínské prodavačky (Shu Qi) a chtěl jí namalovat. Ta za ním však přišla až ve chvili, kdy už byl malíř mrtev.

 

New Yorku, miluji těJednou z důležitých součástí projektu je také možnost natočení jednoho z děl i pro lidi, kteří normálně v roli režiséra nevystupují a mohou tak přispět neobvyklým, či originálním nápadem. Jedním z příkladů je například herečka Natalie Portmanová, která mimochodem hrála už i v „pařížském debutu“.

Film "New Yorku, miluji Tě!" rozhodně zaujme některými příběhy, které byste nečekali, případně je obehraný námět ztvárněn netradičně. Ukazuje, jaké bohatství New York přináší, i jeho stinné stránky. Neslouží jako pozvánka, jen se otevírá skrze lásku. Benbihyho seriál svým druhým dílem ten první nepřebil, ovšem ani nepropadl tak, aby se diváci nemohli těšit na další pozoruhodné příběhy z dalších koutů naší planety.

 

 


Text: Pavel Urban
Foto: Palace Pictures




SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Sherlock Holmes: Klasika v novém kabátě
Fish Tank: Zlobivá puberťačka hledá své místo
Trable v ráji: Pekelná nuda
Kawasakiho růže: Píchnutí o zašlý trn

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.