Pátek, 09 Prosinec 2011 09:00

HamletSvětově známý muzikál, obdivovaný publikem i kritiky, se 22. března 2012 vrátí do Prahy. Rockové podání klasického Shakespearovského dramatu se pod vedením Janka Ledeckého představí na prknech Divadla Broadway.


Už více než deset let uplynulo od doby, kdy byl v Divadle Kalich poprvé představen rockový muzikál Hamlet. Klasické Shakespearovské drama, přezpívané na rockovou operu, zaznamenalo sta tisíce diváků, kteří shlédli na sedm set představení. Muzikál měl nevídaný úspěch jak v Čechách, tak v bratislavské Nové Scéně, kde se odehrálo sto padesát repríz. A co víc, Hamlet přilákal jednoho z režisérů amerického Leonia Theater - Vince Parrilla, který se rozhodl dát mu světový říz.

Zpět do angličtiny muzikál přebásnil laureát Hemingwayovy ceny za americkou poezii 2000 George Harvill. První čtená zkouška proběhla v září 2003 v Lamb´s Theater na Brodwayi. Stejně jako následující dvě zkoušky se dočkala ovací ve stoje a show byla oceněna organizací TRU jako jedna ze tří nejlepších čtených zkoušek roku 2003. Nejpodstatnější však byl jednak grant na další uvedení, především však souhlas uznávaného divadelního režiséra Roberta Johansona, který kývnul na spolupráci.

HamletPrvní adaptace úspěšného muzikálu se konala v dubnu roku 2004 na prknech Abingdon Theater v New Yorku. Alternovali tu americké muzikálové hvězdy v čele s Juremy Kushnierem, Joshem Towerem či PJ Benjaminem, který si zahrál Mr. Cellophana v muzikálu Chicago. O rok později se tým rozhodl vypilovat představení tam, kde to celé začalo, tedy v Divadle Kalich. Výsledkem byly nejen fantastické kritiky v médiích a DVD se záznamem celého představení, ale především neuvěřitelně pozitivní reakce publika.

V roce 2007 dobývá Hamlet celý svět, včetně Jižní Koreji, kde letos v říjnu odstartovalo už čtvrté nastudování, tentokrát v režii Roberta Johansona. V únoru 2012 se show přesune do Tokia, následně do Rumunska a 22. března 2012 se na světovou verzi Hamlet The Rock Opera může těšit i české publikum, tentokrát v Divadle Broadway.

Pod vedením Janka Ledeckého (hudba, libreto, české texty), Roberta Johansona (libreto, režisér americké adaptace), George C. Harvilla (anglické texty), Vincenta N. Parrilla (anglické texty), Martina Kumžáka (hudební režisér, aranžmá a orchestrace) a ve spolupráci se Šimonem Cabanem (scénografie), Simonou Rybákovou (kostýmy) a Pavlem Dautovským (light design) se v hlavních rolích představí ostřílení muzikáloví herci, ale i úplní nováčci.

HamletHamleta si zahraje Václav Noid Bárta po boku své přítelkyně Elišky Bučkové. Ta ztvární roli krásné Ofélie. „Strašně si toho vážím. Už proto, že mojí profesí je hlavně modeling a se zpíváním teprve začínám. Udělám maximum proto, aby Janek Ledecký nelitoval, že mne do role obsadil,“ okomentovala svou roli Bučková.

Mimo nich si v muzikálu zahraje i sám Janek Ledecký, finalista pěvecké soutěže Ondřej Ruml, rocker Josef Vojtek, krásná Kateřina Brožová, nespoutaná Marta Jandová, ostřílený zpěvák Richard Tesařík, Martin Pošta, Josef Laufer nebo skvělý Tomáš Trapl.

Vstupenky můžete už nyní pořídit v předprodeji na pokladně Divadla Broadway nebo v síti Ticketpro, Ticketportal, Ticketart a v pokladně Divadla Hybernia.

A malá perlička na závěr. Ondřej Ruml se s Jankem Ledeckým vsadil, že přibere-li Ondřej tři centimetry na bicepsu, má u autora muzikálu láhev dvanáctileté whisky. Každý z herců, kteří si v muzikálu zahrají, samozřejmě musí důkladně nastudovat i původní divadelní hru Hamlet.


Text: Tereza Netoličková
Foto: Cleopatra Musical
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.